środa, 30 listopada 2016

Poznajmy bliżej zmysły naszego psa : słuch   Zawsze zadawałam sobie to pytanie, czy psy lepiej słyszą od nas? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie i zaraz się o tym dowiesz.
   W słyszeniu naszym jak i innych zwierząt ważne jest natężenie i częstotliwość oraz intensywność. Częstotliwość mierzona jest w hercach. Te, które mają wysoką częstotliwość słyszymy jako dźwięki wysokie, a te o niskiej jako niskie.Kiedy chcemy sprawdzić w jakim zakresie częstotliwości słyszy pies to mamy problem, bo przecież nie zapytamy o to psa. Dlatego aby się tego dowiedzieć trzeba przeprowadzić masę testów, ale najpierw trzeba wyjaśnić tym psom o co nam chodzi, czyli długie miesiące pracy, czas i pieniądze. Na szczęście my już nie musimy się tym martwić, bo ktoś się poświęcił i sprawdził to. Człowiek słyszy dźwięki mniej więcej do 20 000 herców, pies natomiast słyszą w zakresie około od 47 000 do 65 000 herców. Duże liczby, prawda? Można z tego wywnioskować, że psy słyszą dźwięki o znacznie wyższej częstotliwości. Z tego wynika, że niektórych dźwięków my po prostu nie słyszymy. Dlatego też niektóre psy nie przepadają za odgłosem odkurzacza, albo innych urządzeń elektrycznych, które wydają dźwięki umykające naszym uszom. Przykładem mogą być gwizdki na psy, których niby nie słychać, ale psy je słyszą.
  Niestety z wiekiem słuch słabnie, nie tylko u ludzi. A najczęstszą przyczyną takiej utraty jest wystawianie naszych uszu na zbyt głośne dźwięki, więc uważajcie słuchając muzyki, aby nie robić tego za głośno. Nie tylko muzyka uszkadza słuch ale także piła łańcuchowa, samolot, młot pneumatyczny lub silnik motoru. Utrata słuchu częściowo u psów najczęściej pojawia się u tych, które biorą udział w polowaniach, a to wszystko przez dźwięk wystrzału, ale tylko te które czekają aż do wystrzału aby pobiec za zwierzyną.
  Na pewno psy ze stojącymi uszami nie mają problemów ze zlokalizowaniem  kierunku dźwięku. Te z oklapniętymi mają trudniej. Jeśli twój pies ma problem ze zlokalizowaniem kierunku dźwięku, wiedz, że coś jest nie tak z jego uszami. Aby to sprawdzić najlepiej jest stanąć w miejscu gdzie nie będzie nas widział, apotem nacisnąć piszczącą zabawkę, jeśli pies nie zorientuje się gdzie jesteś, lub zrobi to ze sporym opóźnieniem to prawdopodobnie ma problemy ze słuchem.

   Post został napisany z pomocą książek o psach i internetu. Zapraszam jeszcze do obejrzenia wstępu do kanału.

Asia

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe informacje, poczytalam, kilka nowych rzeczy się dowiedziałam.
    Zapraszam do poznania mojej bestii www.huusky.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Gdzie jestem?
youtube
twitter
intagram
google
pinterest
© All rights reserved Wilk Szary.